návod pro práci s transferovou fólií

Transferová fólie
se používá k fixaci, přenášení a zažehlování hot-fix kamínků na látku. Fólie se skládá ze dvou částí – bílé krycí a průhledné. Pracujete s průhlednou částí, která je z jedné strany lepící. Bílá, krycí část, se při zažehlování nepoužívá.
Práce s fólií je rychlá a praktická. Hot-fix kamínky skládáte pinzetou na fólii do požadovaných vzorů či motivů - vždy na „lepící stranu“ fólie, kameny skládáte lícem na fólii = lepidlem nahoru), a přímo přes fólii kameny najednou zažehlíte na požadované místo. Fólii můžeme použít i opakovaně, dokud lepí spodní strana fólie nebo dokud nedojde k jejímu znečištění.

Návod
Hot-fix kameny opatrně pinzetou nebo rukou umístěte na požadované místo. Kameny umisťujte lepidlem nahoru na průhlednou lepící část transferové fólie. Textil umístěte na rovnou podložku lícem nahoru. Průhlednou fólii s kameny umístěte lepící stranou na tkaninu.  Pokud není v požadované poloze, lze ji opatrně zvednout a přemístit. Průhledná fólie se během nažehlování nesundává, nažehluje se přes ni. Tkanina, na níž budete zažehlovat aplikaci, by měla být přežehlena a zbavena všech nečistot.  Ihned po zažehlení se opatrně přesvědčte, zda nedošlo k průsaku lepidla a textil není přilepený nebo slepený!
K zafixování kamínků je zapotřebí správné teploty, tlaku a doby, aby došlo k rozpuštění lepidla a k přilepení kamínku na látku. Před aplikací doporučujeme otestovat látku – jestliže dojde při žehlení při teplotě 170°C k jejímu poškození, látka není vhodná k aplikaci kamínků. Doba potřebná k fixaci je závislá na způsobu zažehlení, na tloušťce tkaniny a na velikosti kamínků.  S ohledem na různé složení a tloušťku tkanin je vhodné dobu a teplotu zažehlovaní předem odzkoušet. Především při zažehlování na nové nebo neznámé tkaniny doporučujeme provést aplikační test. U jemných tkanin doporučujeme zažehlovat přes ochranný papír.

Postup při zažehlování hot-fix kamenů a aplikací žehličkou:
Teplota a doba je však závislá na konkrétní látce. Těžší tkaniny, jako je džínsovina  potřebují více času a lehké látky jako hedvábí bude potřebovat méně času ...  U napařovací  žehličky vypněte napařování. Vyzkoušejte, zda je látka vhodná k nažehlování (snese teploty cca170°C). Nastavte žehličku na stupeň pro žehlení bavlny cca 170°C . Přiložte horkou žehličku a jemným tlakem přitlačte (cca 20-30 sekund). Žehličkou nepohybujte do stran, pouze ji shora přikládejte, aby nedošlo k posunutí kamínků. Po zažehlení zkontrolujte, zda nedošlo k průsaku lepidla a slepení textilie nebo jejímu přilepení k podkladu. Tkaninu i s fólií nechte vychladnout (2-3 minuty) a potom pomalu odstraňujte fólii. Délku doby chladnutí fólie doporučujeme předem odzkoušet na testovacím vzorku. Pokud stahujete s fólií i kameny nebo kameny nedrží pevně na tkanině, fólii nesundávejte a zažehlete ještě jednou.
!! K zafixování kamínků je zapotřebí správné teploty, tlaku a doby, aby došlo k rozpuštění lepidla a k přilepení kamínku na látku. Před aplikací doporučujeme otestovat látku – jestliže dojde při žehlení při teplotě 170°C k jejímu poškození, látka není vhodná k aplikaci kamínků. Doba potřebná k fixaci je závislá způsobu zažehlení, na tloušťce tkaniny a na velikosti kamínků.  S ohledem na různé složení a tloušťku tkanin je vhodné dobu a teplotu zažehlovaní předem odzkoušet. Především při zažehlování na nové nebo neznámé tkaniny doporučujeme provést aplikační test. U jemných tkanin doporučujeme zažehlovat přes ochranný papír.
Doporučení:
Přestože je v návodu uveden postup zažehlování aplikací žehličkou, doporučujeme zvláště pro komerční účely používat pro nažehlování aplikací termolis – máte tak zaručeno dodržení tlaku, teploty a času při zažehlování.

Postup při zažehlování hot-fix kamenů a aplikací v zažehlovacím lisu:
Nastavte tlak cca 2-3 bar, teplotu 170°C a dobu cca 18 sekund, zažehlete. Po zažehlení zkontrolujte, zda nedošlo k průsaku lepidla a slepení textilie nebo jejímu přilepení k podkladu. Tkaninu i s fólií nechte vychladnout (2-3 minuty) a potom pomalu odstraňujte fólii. Délku doby chladnutí fólie doporučujeme předem odzkoušet na testovacím vzorku. Pokud stahujete s fólií i kameny nebo kameny nedrží pevně na tkanině, fólii nesundávejte a zažehlete ještě jednou.
K zafixování kamínků je zapotřebí správné teploty, tlaku a doby, aby došlo k rozpuštění lepidla a k přilepení kamínku na látku. Před aplikací doporučujeme otestovat látku – jestliže dojde při žehlení při teplotě 170-180°C k jejímu poškození, látka není vhodná k aplikaci kamínků. Doba potřebná k fixaci je závislá způsobu zažehlení, na tloušťce tkaniny a na velikosti kamínků.  S ohledem na různé složení a tloušťku tkanin je vhodné dobu a teplotu zažehlovaní předem odzkoušet. Především při zažehlování na nové nebo neznámé tkaniny doporučujeme provést aplikační test. U jemných tkanin doporučujeme zažehlovat přes ochranný papír.
Doporučení:
Přestože je v návodu uveden postup zažehlování aplikací žehličkou, doporučujeme zvláště pro komerční účely používat pro nažehlování aplikací termolis – máte tak zaručeno dodržení tlaku, teploty a času při zažehlování.

Údržba: 
Prát a žehlit z rubu (lícovou stranou s kameny dovnitř). Tkaniny a oděvy s kameny vyžadují opatrné zacházení. Poprvé je perte až po úplném vytvrzení lepidla, asi po 24 hodinách. Doporučujeme prát ručně ve vlažné vodě s minimálním množstvím pracího prostředku, neždímat – po vyprání zabalit do osušky a vodu opatrně vymačkávat. Sušit zvolna rozložené na savém podkladu. Při praní v automatické pračce zvolte program pro jemné prádlo bez ždímání. Nepoužívejte sušičku prádla

Upozornění:
Nažehlovací kameny nemusí být vhodné pro aplikaci na různé typy kožených výrobků (řezaná, vydělávaná, lakovaná kůže …), na umělou kůži (koženku), semiš a málo nasákavé textilní výrobky nebo na výrobky opatřené chemickou úpravou či zátěry (např. vodoodpudivou). Není vhodné nažehlovat kameny na podklad, který je namáhán v místě nalepení kamene v ohybu (např. obuv).
Neneseme žádnou odpovědnost za poškození materiálu způsobené nesprávným způsoben zažehlení, nesprávnou teplotou nebo aplikací na nevhodný materiál.