nažehlování hot-fix kamenů a aplikací

Hot-fix nažehlovací kameny
jsou určeny k trvalému zdobení textilu a textilních výrobků. Na požadované místo se nažehlují termolisem, žehličkou (bez napařování) nebo se umisťují pomocí aplikátoru.

Manipulace, skladování
S hot-fix aplikacemi i kameny šetrně manipulujte, nedotýkejte se holou rukou spodní strany kamenů (lepidla). K manipulaci s kameny používejte pinzetu.
Kameny skladujte v suchu, při pokojové teplotě, mimo dosah slunečních paprsků.

Zažehlování hot-fix kamenů obecně
K zafixování kamenů je zapotřebí správné teploty, tlaku a doby, aby došlo k rozpuštění lepidla na jeho spodní straně a k přilepení kamínku na látku. Doba potřebná k fixaci je závislá na způsobu zažehlení, na tloušťce tkaniny a na velikosti kamínků (cca 20-60 sekund). S ohledem na různé složení a tloušťku tkanin je vhodné dobu a teplotu zažehlovaní předem odzkoušet. Před aplikací doporučujeme otestovat látku - jestliže dojde při žehlení při teplotě cca 170°C k jejímu poškození, látka není vhodná k aplikaci kamenů. Při zažehlování kamenů na nové nebo neznámé tkaniny doporučujeme vždy provést aplikační test. U jemných tkanin doporučujeme zažehlovat přes ochranný papír.

Orientační teploty a doba zažehlování dle materiálu:
silon, hedvábí, vlna - cca 20-30 sekund pří teplotě cca 120-150°C
len, bavlna, samet - cca 30-60 sekund pří teplotě 160-170°C
Orientační teploty a doba zažehlování dle velikosti kamenů:
kameny SS6 a SS10 - cca 20 sekund pří teplotě cca 160°C z horní strany
kameny SS16 a SS20 - cca 30 sekund pří teplotě cca 170°C z horní strany
kameny SS30 a větší - cca 30 sekund pří teplotě cca 170°C z horní strany a cca 10-15 sekund pří teplotě cca 170°C ze spodní strany (přes látku)

Kameny zažehlujte pouze na čistý podklad bez chemických úprav.
Pružný materiál před nažehlením kamenů mírně napněte.

Při zažehlování hot-fix aplikací, které jsou vyrobeny z kamenů různých velikostí, zažehlete aplikaci z horní strany a přežehlete ji vždy i ze spodní strany (přes látku).
Při zažehlování samostatných kamenů různých velikostí postupujte od nejmenších po největší.
Vždy se snažte umístit kámen tak, aby se dotýkal podkladu co největší plochou.

Doporučujeme: Pro větší komfort a lepší práci s kameny používejte při zažehlování kamenů žehličkou nebo v termolisu transferovou fólii.

Postup při zažehlování žehličkou:
U napařovací žehličky vypněte napařování. Nastavte žehličku na stupeň pro žehlení bavlny cca 170°C . Vyzkoušejte, zda je látka vhodná k nažehlování (snese teploty cca 170°C).
Tkanina, na níž budete zažehlovat aplikaci, by měla být čistá a přežehlena. 
Vybalte aplikaci z přepravního obalu. Po celou dobu práce s aplikací s ní šetrně manipulujte, nedotýkejte se holou rukou kamenů.
Opatrně odstraňte bílou ochrannou fólii. Bílá, krycí část fólie, se při zažehlování nepoužívá.
V případě potřeby kameny, které se během přepravy uvolnily, pinzetou opatrně umístěte na místo.
Textil položte na rovnou podložku lícem nahoru. Průhlednou fólii s kameny umístěte lepící stranou na tkaninu. Pokud není v požadované poloze, lze ji opatrně zvednout a přemístit. Průhledná fólie se během nažehlování nesundává, zažehluje se přes ni. Přiložte horkou žehličku a jemným tlakem přitlačte (cca 20-60 sekund dle velikosti kamenů). Žehličkou nepohybujte do stran, pouze ji shora přikládejte, aby nedošlo k posunutí kamínků.
Po zažehlení zkontrolujte, zda nedošlo k průsaku lepidla a slepení textilie nebo jejímu přilepení k podkladu.
Tkaninu i s fólií nechte vychladnout a potom pomalu odstraňujte fólii. Pokud stahujete s fólií i kameny nebo kameny nedrží pevně na tkanině, fólii nesundávejte a zažehlení opakujte.
Upozornění: doba a teplota je pouze orientační – záleží na velikosti kamenů a typu materiálu.
Před zažehlováním vždy proveďte aplikační test.
Při zažehlování hot-fix aplikací, které jsou vyrobeny z kamenů různých velikostí, zažehlete aplikaci z horní strany a přežehlete ji vždy i ze spodní strany (přes látku).
Doporučení:
Přestože je v návodu uveden postup zažehlování aplikací žehličkou, doporučujeme zvláště pro komerční účely používat pro nažehlování aplikací termolis – máte tak zaručeno dodržení tlaku, teploty a času při zažehlování.

Postup při zažehlování v zažehlovacím termolisu:
Vyzkoušejte, zda je látka vhodná k nažehlování (snese teploty cca 170°C).
Tkanina, na níž budete zažehlovat aplikaci, by měla být přežehlena a zbavena všech nečistot. 
Vybalte aplikaci z přepravního obalu. Po celou dobu práce s aplikací s ní šetrně manipulujte, nedotýkejte se holou rukou kamenů.
Odstraňte bílou ochrannou fólii. Bílá, krycí část fólie, se při zažehlování nepoužívá. V případě potřeby kameny, které se během přepravy uvolnily, pinzetou umístěte na místo.
Textil položte na rovnou podložku lícem nahoru. Průhlednou fólii s kameny umístěte lepící stranou na tkaninu. Pokud není v požadované poloze, lze ji opatrně zvednout a přemístit. Průhledná fólie se během nažehlování nesundává, nažehluje se přes ni. Nastavte tlak cca 2-3 bar, teplotu 170°C a dobu cca 18 sekund, zažehlete.
Po zažehlení zkontrolujte, zda nedošlo k průsaku lepidla a slepení textilie nebo jejímu přilepení k podkladu.
Tkaninu i s fólií nechte vychladnout a potom pomalu odstraňujte fólii. Pokud stahujete s fólií i kameny nebo kameny nedrží pevně na tkanině, fólii nesundávejte a zažehlete ještě jednou.
Upozornění: doba a teplota je pouze orientační – záleží na velikosti kamenů a typu materiálu.
Před zažehlováním vždy proveďte aplikační test.
Při zažehlování hot-fix aplikací, které jsou vyrobeny z kamenů různých velikostí, zažehlete aplikaci z horní strany a přežehlete ji vždy i ze spodní strany (přes látku).

Postup při aplikaci hot-fix kamenů aplikátorem:
postupujte dle návodu, který je přiložen u aplikátoru


Praní a žehlení textilu a textilních výrobků s hot-fix kameny:

* poprvé perte až po úplném vytvrzení lepidla, tj. cca 24 hodin po zažehlení
* vždy perte a žehlete z rubu (stranou s kameny dovnitř)
* perte šetrně a vždy opatrně a šetrně ždímejte!
* používejte minimální množství aviváže
* nepoužívejte susičku prádla

Při ručním praní:
doporučujeme prát ve vlažné vodě (max. 40 °C). Používat prací prostředek na jemné prádlo, používat minimální množství aviváže. Opatrně a šetrně ždímat.
Při praní v automatické pračce:
doporučujeme používat prací sáček, vždy zvolit program pro jemné prádlo a šetrné ždímání. Používat prací prostředek na jemné prádlo, používat minimální množství aviváže. Opatrně a šetrně ždímat. Pračku nepřeplňovat a neprát společně s výrobky, které obsahují ostré hrany, zipy atd. a  mohou kameny poškodit či sedřít.
Žehlení:
nikdy nežehlete přímo přes kameny, vždy žehlete z rubové strany.

Upozornění:
Nažehlovací kameny nejsou vhodné pro aplikaci na různé typy kožených výrobků (řezaná, vydělávaná, lakovaná kůže ...), na umělou kůži (koženku), semiš a málo nasákavé textilní výrobky nebo na výrobky chemicky ošetřené - např. opatřené vodoodpudivou úpravou.
Nedoporučuje se nažehlovat kameny na podklad, který je namáhán v místě nalepení kamene v ohybu (např. obuv).
Neneseme žádnou odpovědnost za poškození materiálu způsobené nesprávným způsoben zažehlení, nesprávnou teplotou nebo aplikací na nevhodný materiál.